Energetická společnost E.On plánuje do konce roku 2024 instalovat v Evropě 2 000 ultrarychlých dobíjecích stanic. Německá energetická společnost spojila své síly se společností Alpitronic, aby dodala zařízení HPC. Jejich plány sahají až za rok 2024.
Vysokovýkonná nabíjecí místa
Do roku 2026 plánuje společnost E.On vlastnit celkem 5 000 nových vysokovýkonných nabíjecích míst. Skupina se sídlem v Essenu chce rozšířit stávající lokality a vybudovat nové uzly pro veřejné nabíjení a firemní klientelu společnosti E.On.
Stejnosměrné nabíjecí kolony Alpitroniq poskytují výkony od 150 do 300 kW, tj. společnost E.On nasadí nabíjecí kolony Hypercharger HYC150 (s výkonem 1x 150 kW nebo 2x 75 kW) a Hypercharger HYC300. V budoucnu bude zákazníkům společnosti E.On k dispozici také nová nabíječka HYC400 s výkonem až 400 kW a HYC50, první nabíječka s výkonem 50 kW, kterou lze namontovat na stěnu.
Zlepšení zákaznického komfortu
Kromě toho chtějí společnosti E.On a Alpitronic podle svých slov zlepšit zákaznický komfort u nabíjecích stanic. Zde se zaměřují na technickou optimalizaci interakce mezi vozidlem, rychlonabíjecí stanicí a fakturačním systémem a systémem Plug&Charge. Pro zlepšení provozu a odlehčení rozvodným sítím plánují partneři také prosazovat řešení pro inteligentní nabíjení, například zkoumají možnosti inteligentního řízení zátěže ve spojení s časově proměnlivými tarify elektřiny.
Dosavadní oznámení společností E.On a Alpitronic se zaměřovala na nabíjení automobilů. Partneři však plánují spolupracovat také na řešeních pro nabíjení těžkých užitkových vozidel, například na budoucím megawattovém nabíjení. První pilotní lokality s rychlonabíjecí infrastrukturou pro nákladní vozidla budou vybudovány na několika místech Evropy do roku 2024. Podrobnosti však zatím zůstávají skoupé na slovo.
„Elektromobilita je klíčovým faktorem pro pokrok v energetické transformaci a úsporu emisí CO2. Abychom zajistili, že v budoucnu přejde na elektrický pohon ještě více lidí, musí nabíjení fungovat co nejrychleji a nejpohodlněji,“ řekl Patrick Lammers, člen představenstva společnosti E.ON pro vztahy se zákazníky. „Jsme proto odhodláni prosazovat rozšiřování infrastruktury v celé Evropě a podporovat nové a inovativní technologie pro inteligentní nabíjení.“
Philipp Senoner, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Alpitronic, dodal: „Úzká výměna s našimi partnery v rámci hodnotového řetězce pro nabíjecí infrastrukturu je nezbytná pro nabídku řešení nabíjení orientovaných na zákazníka.“
Partnerství podporující elektrifikaci
Společnost E.On není pro Alpitroniq prvním partnerstvím s velkou energetickou společností. Společnost se sídlem v severní Itálii údajně spolupracuje s EnBW v Německu a s nabíjecí sítí Mer společnosti Statkraft.
E.On v současnosti zahrnuje 160 000 veřejných dobíjecích míst v Německu a dalších evropských zemích. Společnost neposkytla podrobnosti o tom, ve kterých zemích bude nových 5 000 nabíječek s vysokým výkonem zavedeno.