V rámci přechodu na elektromobilitu plánuje Volkswagen v budoucnu upravit výrobu v závodě na výrobu motorů v Chemnitzu. Doposud se v závodě vyráběly pouze spalovací motory. Na pracovním setkání byl oznámen první komponent pro e-mobilitu z Chemnitzu.
Klíčový závod pro e-mobilitu
O přípravách na vstup do výroby e-mobility informovala tisková agentura DPA. Podle zprávy prý na pracovním setkání prohlásil technický ředitel Thomas Schmall: „Prvním budoucím produktem, který chceme v Chemnitz přinést, je tepelný management.“ Jde podle něj o první krok k přeměně závodu na „klíčový závod pro e-mobilitu„.
Existuje prý již i časový plán: Podle Schmalla by se tepelný management měl v Chemnitz vyrábět „od poloviny desetiletí“. Má se jednat o novinku koncernu Volkswagen, která bude efektivnější než současný systém.
Systém tepelného managementu
Systém tepelného managementu zajistí, aby důležité komponenty elektrického pohonu zůstaly v optimálním teplotním rozmezí – především baterie. Pokud je akumulátor příliš teplý nebo příliš studený, je jeho výkon omezen, a to jak při vybíjení, tak při nabíjení. Pokud je baterie vystavena přílišnému namáhání mimo optimální teplotní rozsah, může to ovlivnit její životnost.
Podle Schmalla hodlá VW v tomto závodě i nadále investovat do výroby spalovacích motorů. „Výroba klasických motorů je pro koncern i nadále důležitým tahounem příjmů,“ uvedl. „Financuje změnu směrem k e-mobilitě, a proto má ústřední význam pro mnoho dalších let.“
Továrny na baterie
Agentura DPA zase poukazuje na údaje o výrobě: v roce 2019 se ve Zwickau vyrobilo ještě 833 000 motorů, zatímco loni to bylo 591 000 kusů. Kromě toho by zaměstnanci z Chemnitz vypomáhali i v závodech ve Zwickau a Braunschweigu. Další dva závody VW Sasko, Zwickau a Drážďany, již byly kompletně převedeny na výrobu vozidel MEB.
VW vyrábí spalovací motory také v Salzgitteru. Kromě spalovacích motorů se zde nacházejí také aktivity koncernu v oblasti baterií, jako je recyklace a první z evropských továren na baterie dceřiné společnosti PowerCo.