Společný projekt SWELL se zabývá získáváním nekovových složek z lithium-iontových baterií, jako jsou lithiové soli, rozpouštědla a přísady do elektrolytu. Název projektu značí recyklaci materiálů vodivých solí a rozpouštědel elektrolytu. Podle partnerů projektu jde o úplně jiný přístup než u většiny projektů zaměřených na zlepšení recyklace kovů z baterií. Projekt financuje německá vláda.
Unikátní projekt
„Elektrolyty se v předchozích procesech z velké části ztrácejí formou tepelné recyklace nebo downcyklace,“ vysvětluje člen týmu Dr. Kai Schwedtmann. „Složky elektrolytu však mají významnou materiální hodnotu a obsahují kritické, pro životní prostředí důležité zdroje, jako je lithium, fluor a fosfor. Jejich zpětné získávání a účinné přepracování s cílem přímého opětovného použití v lithium-iontových bateriích je proto velmi zajímavé. Může také vést k výraznému zvýšení udržitelnosti výroby bateriových článků.“
Pro zvýšení míry využití materiálů při recyklaci pracuje projektový tým na účinných metodách separace kapalných a pevných složek elektrolytu. Vývojem a vyhodnocením takového procesu chce konsorcium zvýšit využití kritických surovin. Ty pak mohou být znovu zavedeny do materiálových cyklů baterií bez nutnosti těžby.
Vedoucí projektu z Technické univerzity v Drážďanech, profesor Jan Weigand, potvrdil: „Vývojem a vyhodnocením této metody chceme zlepšit přístup k bateriovým materiálům v Evropě a snížit ekologickou stopu LIB. Těchto cílů můžeme dosáhnout tím, že v budoucnu budeme dodávat sekundární komponenty z nákladově efektivních procesů, čímž snížíme závislost v celém hodnotovém řetězci baterií na mimoevropských dodavatelích.“