Návrh vyvolal v posledních týdnech v Evropské unii slušné pozdvižení. Poslední hlasování mělo sice původně proběhnout na začátku března, některé členské státy však na poslední chvíli pohrozily, že návrh shodí ze stolu.
Například Německo se proti němu postavilo, protože neobsahoval pasáž o spalování syntetických paliv. A našla spojence v několika dalších zemích, včetně České republiky.
Došlo ke shodě
O víkendu se však podařilo najít shodu mezi Německem a Evropskou komisí. Na ministerském zasedání se tak neočekávaly žádné větší problémy a ministři nakonec návrh schválili. Nesouhlas Polska k zamítnutí nestačil. Itálie byla původně rovněž proti, ale spolu s Rumunskem a Bulharskem se hlasování zdržela.
Norma, kterou české předsednictví schválilo na konci října, je součástí balíčku návrhů na výrazné snížení emisí skleníkových plynů. Kromě nulových emisí oxidu uhličitého od roku 2035 zavádí také postupný cíl snížit emise oxidu uhličitého o 55 % do konce tohoto desetiletí ve srovnání s úrovní v roce 2021. Obsahuje rovněž ustanovení, podle něhož Komise posoudí pokrok a možnost dosažení cílů v roce 2026 a navrhne případné úpravy.