Dopravní policisté a odborníci důrazně doporučují přezout na zimní pneumatiky, pořádně prověřit brzdy v testech výkonnosti a zkontrolovat všechny důležité součásti vozu. Chladicí systém, ostřikovače a samozřejmě autobaterie a olej – vše musí být v perfektním stavu. U vznětových motorů je třeba zkontrolovat také žhavicí svíčky a nezapomeňte ani na světla.
Zimní výbava, jako je tažné lano, je jako superhrdina, který může zachránit situaci, a totéž platí pro startovací kabely. „V zimě nezapomínejte na škrabku, smetáček na ometání sněhu nebo pytel písku a lopatku pro vyproštění ze závěje. Při cestě na hory nebo když napadne více sněhu ve městě jsou potřeba
sněhové řetězy,“ říká mluvčí Toyoty a Lexus Jitka Jechová.
Doporučuje také přidat pracovní rukavice, ručník nebo sprej proti pocení vnitřních oken,
baterku, stačí ta v mobilním telefonu, a zásobu nemrznoucí směs do ostřikovačů. „Jestliže ve městě se bez většiny doporučovaných věcí obejdeme, rozhodně je neopomíjejte na cestách na hory, ale i pro jízdy na běžných okreskách, kde se řidič většinou musí spolehnout jen sám na sebe“ dodává Jechová.
Dobré rady na závěr
Nikdy sklo nerozmrazujte horkou vodou, aby neprasklo. Ramínka stěračů můžete před parkováním podložit nebo vyjmout, abyste zabránili jejich přimrznutí ke sklu. Po nastoupení do vozu je vhodné trochu pootevřít okno, aby nedocházelo k zamlžování výdechem. Při zahřívání motoru zvolte klidný styl jízdy a vyhněte se vysokým otáčkám na místě. Vozidlo by mělo být před odjezdem zbaveno sněhu a ledu, a to nejen kvůli lepší viditelnosti, ale také proto, abyste se vyhnuli riziku, že z něj něco spadne na ostatní.