Placení kartou
Jednou z velkých uživatelských bariér je stále způsob placení za nabíjení ve stojanech. Standardem donedávna bylo platit za nabíjení pouze čipy nebo méně univerzálními platebními kartami. Bylo tedy nutné mít registraci účtu v síti dobíjecích stanic nebo získat právě zmíněnou kartu prostřednictvím webové či mobilní aplikace.
Pokud však mají být dobíjecí stojany neomezeně dostupné, musí postupně integrovat platební terminály. V roce 2023 jistě dojde k výraznému nárůstu počtu těchto stanic ve veřejně dostupné síti.
Stejnosměrný nebo střídavý proud?
Blízká budoucnost také ukáže, jakým směrem se bude ubírat samotné nabíjení elektromobilů. Logickým krokem se zdá být postupné vytlačování pomalého nabíjení střídavým proudem. Technologická náročnost a vysoká spotřeba drahých kovů však nabíječkám stejnosměrného proudu příliš nepřeje.
Stejnosměrné nabíječky se tak pravděpodobně budou objevovat například na hlavních dálničních tazích, rychlonabíjecích hubech v blízkosti dopravních uzlů. Budou tak připomínat dnešní čerpací stanice. Budou tedy všechny na jednom místě, v místech, kde je hodně energie.
Ukazuje se, že právě pomalejší nabíječky na střídavý proud budou díky své nízké ceně, dostupnosti a velikosti, umožňující integraci do pouličního osvětlení, obrubníků nebo na běžný sloup, nejběžnějším způsobem, jak bude většina uživatelů elektromobilů nabíjet své vozy.
Inteligentní systémy řízení nabíjení
Cena energie a rostoucí nároky na přenosovou soustavu vyvolávají otázky, jak se vypořádáme s rostoucím počtem elektromobilů, které bude třeba někde pravidelně nabíjet. Jak se ukazuje, řešení nespočívá pouze ve změně počtu nabíjecích stojanů jako takových, ale také v jejich kvalitě. Jednou z takových kvalitativních změn jsou inteligentní systémy řízení nabíjení, které mohou velmi efektivně obsluhovat větší nabíjecí jednotky, jako jsou nabíjecí uzly a parkovací garáže.
Samozřejmě se takové systémy nemohou omezit pouze na monitorování samotných dobíjecích stanic. Nezbytným elementem těchto systémů musí být také sledování spotřeby celé budovy nebo jejích dílčích okruhů a vyhodnocování dostupného výkonu pro nabíjení.
Tyto „inteligentní“ měřiče pak lze použít ve spojení s externím řídicím systémem k řízení potřeb nabíjení ve firmách, větších areálech nebo bytových komplexech.
Zdroj: Forbes