Automobilka, která se v roce 2021 spoléhala na zemní plyn při 54 % své spotřeby energie. Zkoumá, kde by mohla do svých závodů přidat solární panely. S místními úřady připravuje plány na dopravu vodíku do svého závodu v německém Lipsku.
„Vodík je velmi vhodný k tomu, aby snížil nebo dokonce plně nahradil poptávku po plynu,“ řekl Milan Nedeljkovic.
„Náš průmysl se na spotřebě zemního plynu v Německu podílí zhruba 37 %,“ odpověděl na otázku, co by se stalo s továrnami BMW v případě zastavení dodávek plynu z Ruska. „Nejen BMW, ale celé odvětví by se zastavilo.“
Odklon od ruského plynu
Plány BMW odrážejí širší přípravy, které probíhají v celém německém průmyslu na odklon od ruského plynu. Zároveň i na vytvoření systému pro rozdělení dostupných dodávek v případě náhlého zastavení dodávek.
Kromě Německa bude nový závod v maďarském Debrecíně. Ten bude podle BMW první automobilkou na světě, jež bude fungovat zcela bez fosilních paliv, využívat ve velké míře solární energii, uvedl Nedelkjovic a dodal, že automobilka se zabývá také využitím geotermální energie.
Geotermální energie je stabilnější než obnovitelné zdroje závislé na počasí, ale nezaznamenala růst ani investice srovnatelné s větrnou nebo solární energií, částečně kvůli vysokým počátečním nákladům a složitým licenčním procesům pro vrty.
Na otázku ohledně potenciálu jaderné energie, která tvoří zhruba polovinu maďarských dodávek energie, ale v Německu se od ní upouští, Nedeljkovic odpověděl: „Jaderná energie může být stabilizačním faktorem, zejména v této nestabilní době. Při vlastní výrobě se spoléháme na regenerativní zdroje energie.“